Bielactwo

przez | 28 lutego, 2022

Bielactwo nabyte to strata pigmentacji skóry. Bielactwo jest wynikiem ataku autoimmunologicznego i dotyczy on melanocytów skóry.

https://chirurg-naczyniowy.waw.pl/ 

Bielactwo nabyte przeważnie występuje późno w wieku dorosłym. Wczesne plamy, które zaczną pojawiać się na skórze, mogą powiększać się lub mogą mieć niezmienną. Nierzadko te plamy są podrażnione ze względu na ich lokalizację. Przykładem tego są stopy i kostki, gdzie plamy są w częstym kontakcie z butami, skarpetami itp. Niejednokrotnie choroba ta pojawia się po raz pierwszy w wyniku stresu, który atakuje układ odpornościowy, co powoduje że organizm zaczyna eliminować pigment skóry.

W przeciwieństwie do większości chorób, bielactwo nie jest tylko problemem medycznym. Choroba wpływa na sfere psychiczną. Osoby dotknięte chorobą muszą uważać, jest ochrona przed słońcem i innymi źródłami UV. Jest to niezbędne, ponieważ pigment skóry stanowi dla naszego organizmu barierę chroniącą przed promieniami UV.

Jak zawsze zaleca się wizytę u lekarza, jeśli przypuszczasz, że masz bielactwo nabyte. Może to uchronić Cię przed oparzeniami i pomóc chronić Twoje ciało przed uszkodzeniem skóry.

Ilustracje nie pokazują bielactwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *